İzolasyon Yastığı Tanımı
Günümüzde yüksek maliyet faktörü olan enerjinin tam randımanla kullanılması ekonomik bir işletmenin sağlanmasında büyük katkı oluşturmaktadır. Enerjinin en yüksek verimle kullanılması ve ısıya dönüşmüş enerjinin en az kayıpla kullanıma sokulması ancak iyi bir ısı izolasyonuyla sağlanabilir.

İzolasyonsuz buhar dağıtımı enerji israfının değişmez kaynağıdır.İzolasyon yastıkları enerji kaybını %90 oranında azaltıp, tesis ekipmanında düzgün buhar basıncını sağlamaya yardımcı olur.Kazan,türbin,motor,egzost,buhar hatları vb, bağlantı parçaları dahil olmak üzere 50 derecenin üzerindeki her yüzey izole edilmelidir.

Endüstrideki çeşitli ekipmanların tamiri ve bakımı sırasında klasik izolasyonlar zarar görmektedir. Bu izolasyonlar ağırlıklı olarak cam yünü veya kaya yünü olarak bilinen izolasyon şiltelerinin üzerine galvaniz ve ya alüminyum sac kaplama suretiyle uygulanmaktadır.Tamir ve bakım sonrası ıslanan veya sökülürken zarar gören bu izolasyonların tekrar yerine takılması pek mümkün değildir.Bu klasik sistem yerine çok daha kullanışlı olan takıp sökülebilen su geçirmez izolasyon yastıkları işletmemiz tarafından yerinde ölçü alınarak her türlü ekipmanınız büyük bir özenle izole edilebilmektedir. İmal edilen izolasyon ceketlerinin kendini kısa sürede amorti etmesi ve kulanım ömrü, imalatta kullanılan dikiş ipliğinden kumaşa kadar her ürünün Avrupa standartarına uygun olması ile mümkündür.Son yıllarda, uzak doğu menşeli standart dışı ürünlerin, ülkemizde yaygın hale gelmesi ile başlayan silikon,poliüretan ve benzeri kumaş kaplamalarının düşük kalitede olmasından dolayı yaşanan problemlerden kaçınmak için işletmemiz alman teknik tekstil üreticisi olan HKO firması ile beraber çalışmaktadır.Bu birliktelik ile imalatta kullanılan tüm ürünlerin aynı kalite standartlarında olması ve sertifikalandırılması sağlanmıştır.

İhtiyaca göre özel olarak imal edilen izolasyon yastıkları yüksek ısıya dayanıklı asbestsiz kumaşlar,alev almaz dikiş iplikleri,paslanmaz kopçalar,bağlama fitilleri ve izolasyon şiltelerinden meydana gelmektedir.İzolasyon yastıkları -50 +1200 derece ısı aralığında başarıyla uygulanmaktadır.İzolasyon yastıkları temel olarak 3 katmandan oluşur.

Örnek uygulama Örnek uygulama Örnek uygulama

 

İzolasyon yastığı uygulaması
İzolasyon yastığı uygulaması
   

Vana Ceketi Tanımı
Malzeme ve tasarım olarak izolasyon yastıklarına benzer şekilde projelendirilirken, yukarıdaki tanımlar vana ceketleri içinde geçerlidir. Vana ceketleri buhar hatlarındaki vana,çek valf,pislik tutucu vb. izole ederken, soğuk hatlarda ise terleme(yoğuşma) sorununu çözerek hattın ömrün arttırır. Vana ceketlerinin yüzey sıcaklığı ortam sıcaklığına göre 15°C ile 50°C arasında olmalıdır.

Gemi ve kazan dairelerinde kullanılan vana ceketlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli konu dış katman kumaşının % 100 hava geçirmez olmasıdır.Çünkü ortamda bulunan yakıt buharı izolasyon şiltesi içinde yoğunlaşabilir ve en ufak bir kıvılcım ile kolayca alev alabilir.Bu sorunu çözmenin en uygun yolu Lloyd sertifikası olmayan ürünlerin kullanımına müsaade edilmemesidir.

Örnek uygulama Örnek uygulama Örnek uygulama

 

Vana ceketi uygulaması
   
Kullanım alanları
Türbin izolasyonu,Buhar tesisatları,Egzost hatları, Kazan daireleri ,Gemi kazan daireleri,Kızgın yağ hatları,Eşanjör izolasyonu, Jeneratör izolasyonu ,Isıtma soğutma tesisatlarında,tekstil boya makineleri,plastik enjeksiyon makineleri ,makine ekipmanları vb.


İzolasyon yastığı ve vana ceketinin özellikleri
Kısa sürede kendini amorti ederler.
Her ekipmana uygun özel imalatı mümkündür.
Montaj ve de montaj maliyetleri çok düşük olup defalarca izolasyon özelliklerini kaybetmeden kullanılabilirler.
Esnek yapısı sayesinde dar alanlarda kolayca uygulanabilirler.
Uzun ömürlüdürler.
Ekipmanın ömrünü uzatırlar.
Asbest ve kanserojen madde içermezler.
Soğutma sistemlerinde yoğuşmayı önlerler.
Düşük yüzey sıcaklıkları sayesinde iş ve işçi güvenliği açısından riskleri minimuma indirirler.
Yakıt buharına dayanıklıdırlar.
Atmosfer koşullarına dayanıklıdırlar.
Kapalı mekânlarda ortam sıcaklığının yükselmesini engelleyip diğer ekipmanların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar ve ömürlerini uzatırlar.
Yağ, su ve zayıf asitlere dayanıklıdırlar.
Hem kapalı hem de açık ortamlarda kullanılma imkânına sahiptirler.
Vana ceketinde yalıtım malzemesini kaplayan kumaş silikon kaplı olduğu için vananın sızdırması durumunda dahi yalıtım performansında bir değişiklik olmaması.
   
Dış katman: Kullanım yerine göre ısıya dayanıklı su geçirmeyen ve iklim şartlarından etkilenmeyen kumaşlardan oluşmaktadır.

Ürün Tanımı Gr/m2 Kullanım sıcaklığı Resim
TG 430 Tek yüzeyi 60 gr/m2 alev almaz silikon kaplı cam elyaf kumaş 490 230°
TG 430 çift yüzeyi 60/60 gr/m2 alev almaz silikon kaplı cam elyaf kumaş 550 230°
TG 660 Tek yüzeyi 150 gr/m2 alev almaz silikon kaplı cam elyaf kumaş 810 230°
TG 660 çift yüzeyi 150/150 gr/m2 alev almaz silikon kaplı cam elyaf kumaş 960 230°
   
Orta katman: Piyasada kolaylıkla bulunan kaya yünü ve ya cam yünü gibi ürünleri imalatlarımızda mümkün olduğu kadar az kullanmaya çalışmaktayız.Bu ürünlerin yoğunluğu düşük olduğundan zamanla ceketin çeşitli yerlerinde elyaflar dağılmakta ve boşluklar meydana gelmektedir.İşletmemiz bu klasik ürünlerin yerine en son teknoloji ürünü olan cam elyaf ve silikat elyaftan iğnelenmiş şilteler tercih etmektedir.

Ürün Tanımı Kalınlık Gr/m2 Kullanım sıcaklığı Resim
Kaya yünü 50 mm   450°
Can yünü 50 mm   300°  
Cam elyaf iğnelenmiş şilte 20 mm 3000 550°
Silikat elyaf iğnelenmiş şilte 20 mm 3000 1000°
   
İç katman: Dış katmanla aynı malzeme olabileceği gibi hat sıcaklığına bağlı olarak çeşitli kumaşlar veya paslanmaz örgü ürünler kullanılabilir.

Ürün Tanımı Gr/m2 Kullanım sıcaklığı Resim
TG 430 Tek yüzeyi 30 gr/m2 poliüretan kaplı cam elyaf kumaş 460 500°
TG 660 Paslanmaz çelik yel takviyeli cam elyaf kumaş 700 550°
TG 1000 cam elyaf kumaş 1000 550°
TG 700  Çift tarafı vermikulit pasta kaplanmış cam elyaf kumaş 750 750°
TG 1000 Çift tarafı vermikulit pasta kaplanmış cam elyaf kumaş 1100 750°
HS 650 AR Silikat kumaş 600 1000°
HS 1250 AR Silikat kumaş 1200 1000°
   
 
Fuarlar ve fuar takvimimiz - Daha önce katıldığımız ve ileriki tarihlerde buluşabilecegimiz fuarlar, tıklayın !
 
Orhanli Beldesi Orta Mahalle Erdem Sanayi Sitesi
D3 Blok No: 6-7 Tepeören, Tuzla, Istanbul - Türkiye
+90 (216) 304 02 73
+90 (216) 304 02 78
www.prokomsan.com
sales@prokomsan.com